Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki więcej informacji

RÓŻNE TECHNIKI DRUKU

Drukowanie to nie taka prosta sprawa. Wszystko zależy od tego na czym chcemy to robić i jaki efekt uzyskać. Inne maszyny służą do zadrukowania papieru, inne do tekstyliów, a jeszcze inne do zadruku tworzyw sztucznych. Każda z nich wykorzystuje określony rodzaj farb i inne techniki druku.

Spośród trzech podstawowych sposobów druku (druk: płaski, wypukły i wklęsły) wyróżniamy wiele technik,
z których najważniejsze to:

OFFSET

– technika stosowana głównie do dużych nakładów (im większe, tym cena jednostkowa jest mniejsza). Przygotowywanie druku wymaga odpowiedniego przygotowania pliku, a następnie naświetlenia formy drukarskiej, czyli światłoczułej blachy. Offset jest techniką stosowaną do zadruku podłoża papierowego, które może być w arkuszu lub zwoju. Dodatkowo w offsetowym druku zwojowym wyróżniamy offset „na zimno” i „na gorąco”, ale to już szczegóły. Istotną zaletą jest to, że offset pozwala uzyskać bardzo wysoką jakość oraz powtarzalność druku. Tą metodę wykorzystuje się niemal w każdej dziedzinie: druki reklamowe, wydawnicze, opakowania, POS itd. W Drukarni RAGUS drukujemy na maszynach offsetowych tj. Heidelberg, czy Shinohara już od wielu lat. W naszym studiu dtp/ctp przygotowujemy również grafiki oraz płyty, których dzięki nowoczesnej technologii już nie naświetlamy, dzięki czemu proces jest oszczędniejszy i bardziej przyjazny dla środowiska. Doświadczenie ma tu niemałe znaczenie, ponieważ dobry drukarz, czy technolog poprzez swoje umiejętności może znacząco poprawić jakość, zapobiegając różnym „nieprzewidzianym” sytuacjom.

Druk offsetowy jest wciąż uważany za najbardziej jakościowy i powtarzalny - Heidelberg

SITODRUK

– technika druku polegająca na przetłaczaniu farby przez matrycę, która rzeczywiście przypomina siatkę sita. Przygotowanie formy drukowej polega na wykonaniu szablonu, a dokładnie zakryciu miejsc niedrukujących w siatce. Metoda ta ma bardzo szerokie zastosowanie na wielu rodzajach materiałów tj. tkaniny, drewno, plastik czy skóry. Często stosuje się ją do produkcji gadżetów reklamowych, czy odzieży. Wytrzymałość takiego druku zależna jest od rodzaju użytych farb. Technika ta jest jedną z najtańszych zarówno w jednostkowych drukach, jak i dużych seriach. O historii i szczegółach można poczytać np. w Wikipedii.

TAMPODRUK

– jest to technika druku pośredniego, polegająca na nakładaniu farby na powierzchnię za pomocą miękkiego stempla zwanego właśnie tamponem. Bardzo istotny w tej metodzie jest odpowiedni dobór farby drukarskiej do zadrukowywanego przedmiotu, dzięki któremu nadruk może stać się całkowicie nieusuwalny – trwały. Ta technika umożliwia zadrukowywanie powierzchni nieregularnych. Charakteryzuje się wysoką rozdzielczością i możliwością zadruku dużych ilości w krótkim czasie. Tą metodą najczęściej zadrukowuje się długopisy, numizmaty, części samochodowe itd.

TYPOGRAFIA

– technika druku wypukłego polegająca na nanoszeniu farb typograficznych, należących do bardzo mazistych, na formę drukową, a z niej na podłoże. Kiedy z formy farba jest przenoszona na gumę offsetową, a z niej na podłoże wtedy jest to druk pośredni zwany typooffsetem, który czasem bywa nazywany suchym offsetem. Z powodu rozwoju innych technik druku typografia została zmarginalizowana.

FLEKSOGRAFIA

– technika druku wypukłego za pomocą elastycznych form drukowych i ciekłych farb szybkoschnących. Jest najbardziej uniwersalna, bo może być używana do różnych podłoży. Farby stosowane w tej technice szybko schną, dlatego dużo lepiej nadają się do stosowania na podłożach nienasiąkliwych tj. folie z tworzyw sztucznych, stąd to powszechna metoda w branży opakowaniowej.

DRUK CYFROWY

– technika druku, która nie wymaga formy drukarskiej ani innych nośników pośrednich. Obraz drukowany jest bezpośrednio z pliku, co pozwala zaoszczędzić czas przygotowania i skrócić czas realizacji. Z tych samych powodów możliwa jest personalizacja każdego pojedynczego wydruku. Mimo ciągłego doskonalenia tej techniki i coraz nowocześniejszych maszyn, wciąż nie dorównuje ona offsetowi, który gwarantuje jednak najlepszą jakość. Druk cyfrowy najczęściej wykorzystuje się więc do realizacji bardzo małych zleceń, spersonalizowanych wydruków lub mniej wymagających… jednak idą zmiany

DRUK UV LED

Innowacyjna technologia cyfrowa pozwala jednak na coraz lepszą jakość, mocno zbliżoną do offsetu. Druk cyfrowy UV led na nowoczesnych maszynach ma, oczywiście w niektórych aspektach, przewagę nad drukiem offsetowym – umożliwia druk na różnych, dużo grubszych podłożach, ale też w większych formatach, np. 3,2/2 m. Druk na drewnie, pcv, plexi, szkle, mdf czy dibondach możliwy jest dzięki nowoczesnym ploterom drukującym, tj. SwissQprint, który wyróżnia się najlepszą jakością spośród tego typu maszyn. Większy nakład też już nie stanowi problemu, bowiem technologia jest coraz tańsza w użytkowaniu. Maszyna ta stwarza także dodatkowe możliwości, a mianowicie druku strukturalnego i druku soczewkowego.

DORADZTWO TECHNOLOGICZNE

Mając już rozeznanie w technikach druku oraz znając ich możliwości z jednej strony oraz wiedząc, co chcemy wydrukować z drugiej strony, możemy śmiało zwrócić się z zapytaniem do drukarni. Jeśli czegoś nie jesteśmy pewni, zawsze jest możliwość dopytania o szczegóły. Lepiej jest wiedzieć więcej, niż mniej. Dobre doradztwo technologiczne oraz kompleksowość obsługi może ułatwić współpracę i spełnić oczekiwania każdego Klienta, ale też znacząco wpływa na jakość produkcji.