Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki więcej informacji

 

Historia kalendarzy sięga tysięcy lat wstecz, a używany obecnie gregoriański wprowadzono w 1582 r. (https://pl.wikipedia.org/wiki/Kalendarz). Kalendarze poza tym, że pomagają nam odliczać czas, służą do planowania, przypominania o ważnych wydarzeniach czy do organizowania codziennych spraw. Żyjemy z nimi na co dzień, może nawet nie zdając sobie sprawy z tego, że są zawsze pod ręką… Na ścianach, w kieszeni, w torebce, na biurku lub choćby w telefonie… Poznajmy ich rodzaje …

Kalendarze do domu

W domu kalendarze najczęściej wieszamy w kuchni. Chyba u każdego, a przynajmniej u większości z nas zajmuje on miejsce na ścianie. Czasem oprawiany w spiralę z pięknymi widokami, czasem trójdzielny albo listwowany. W większości rodzinnych domów od wielu lat na ścianie króluje jednak kalendarz trójdzielny pozwalający zaplanować różne rzeczy miesiąc do przodu, ale też przypomnieć ważne wydarzenia miesiąc wstecz. Dawniej, u naszych babć nieodłącznym wyposażeniem kuchni był kalendarz wydzierany, który zawierał wiele ciekawych informacji lub przepisów kulinarnych. Dziś produkuje się ich dużo mniej, ale wciąż można je spotkać. Ciekawostką jest fakt, że w obiegu są kolekcjonerskie (z poprzednich lat) kartki z tych kalendarzy i cieszą się niemałym powodzeniem. 

Kalendarze szkolne

Dzieci i młodzież nauczeni pisać odręcznie w zeszytach, ale też nauczyciele, lubią jeszcze robić notatki w swoich kalendarzach, które specjalnie na potrzeby społeczności szkolnych wyróżniają się tym, że rok przedstawiany jest w nich od września do sierpnia – odzwierciedlając rok szkolny.
Szkoły i przedszkola używają także kalendarzy edukacyjnych, które w ciekawy sposób przedstawiają konkretne pory roku, pozwalają na samodzielne komponowanie miesiąca, etc.

Kalendarze książkowe i osobiste

Kalendarze książkowe najczęściej są używane w różnych biurach i gabinetach. Mimo rozwijającej się technologii i wszechobecnych programów do organizacji spotkań lub wizyt w wielu gabinetach kosmetycznych, fryzjerskich, dentystycznych i lekarzy innych specjalizacji czy przychodniach POZ nadal używa się kalendarzy.

To wyjątkowy zapach drukowanych kalendarzy i ich niebanalny design sprawiają, że wciąż urzekają i powodują, że wiele osób wciąż chce z nich korzystać. Kalendarze i planery osobiste często są nieodłącznym wyposażeniem kobiecej torebki czy narzędziem pracy na biurku. Służą do planowania spotkań, zaznaczania ważnych terminów czy po prostu spisywania bieżących rzeczy do zrobienia. Dzień po dniu wypełniamy ich strony. Są mniejsze i większe, tygodniowe i dzienne, oprawiane w materiał, uszlachetniane i ekologiczne, a często pełne rad, ciekawych informacji czy złotych myśli, pozwalających zatrzymać się na chwilę. Przede wszystkim są nasze, bo zapisane ulubionym długopisem lub po prostu naszym odręcznym pismem.

Minimaliści wolą kalendarze kieszonkowe, a nawet takie do portfela w formie karty, albo wcale ich nie noszą. Ale za to, każdy na nie zerka w biurze…

Kalendarze ścienne

Kalendarze ścienne to nie tyko domena prywatnych domów, są przecież wszędzie: w firmach usługowych, biurach finansowych, magazynach, na produkcji, kadrach, księgowości… Spotkamy je w wielu miejscach codziennie.  Oprócz trójdzielnych kalendarzy, są to kalendarze listwowane w postaci dużych plansz czy ściennego planera, albo duże i małe formaty wielostronicowych kalendarzy oprawianych w spiralę. Warto tu zauważyć, że formy kalendarzy trójdzielnych też mogą być różne – standardowo jednak kalendarz trójdzielny wykonuje się z wypukłą „główką” doklejaną do zadrukowanych, zbigowanych „plecków”, na których naklejone są kalendaria. Chcąc jednak wyróżnić firmę, markę czy brand można wybrać nieco inne rozwiązanie kalendarza trójdzielnego, np.: zadrukowane „plecki” na jednym formacie arkusza bez doklejanej „główki” lub w formacie poziomym, lub z elementem 3d.

Czas odmierzamy kalendarzami chyba wszyscy, co przekłada się na wiele różnych wzorów i rodzajów dopasowanych do naszych potrzeb funkcjonalnych i estetycznych.

Kalendarze biurkowe

Tam, gdzie ważne są terminy, daty, cykliczne wydarzenia sprawdzają się też podręczne kalendarze biurkowe, na które w każdej chwili możemy zerknąć nie odrywając się od pracy na komputerze. Najczęściej spotykane są kalendarze w formie piramidki – klejone lub oprawione w spiralę, ale kształt i wzór stojących kalendarzy biurkowych zależy tak naprawdę od pomysłu. 

Biuwary / Podkładki na biurko

Dla niektórych to najwygodniejszy sposób planowania tygodnia z jednoczesnym zapisywaniem aktualnych danych z dnia codziennego. Ten rodzaj kalendarza sprawdzi się wszędzie… to, że leży na biurku, najczęściej pod klawiaturą w postaci kilu-stronicowych bloków formatu A2, daje bezpośrednią możliwość usprawnić pracę… zapisać ważne daty i wydarzenia, nr telefonów czy adresy e-mail do właśnie poznanych osób podczas rozmowy telefonicznej. Inną, jakże ważną, funkcją biuwaru jest po prostu rozładowanie stresu podczas nerwowego dnia w pracy, gdy wypisując w tzw. międzyczasie strzałki, kwadraciki i inne drobne elementy naszych wyobrażeń pozostawiamy ślad zdarzeń dnia roboczego…

Kalendarze adwentowe

Szczególnym kalendarzem jest kalendarz adwentowy, który wychodzi zupełnie poza ramy zwykłego kalendarza. Obejmuje konkretną ilość dni (24), ale jego form jest tak wiele, jak wiele jest pomysłów. Od opakowań na czekoladki po osobne pudełka łączone w różnych formach skrywające różne niespodzianki.

Z zasady kalendarze odliczają upływający czas, a przy okazji pomagają organizować nam nasze życie, które przepełnione jest coraz bardziej różnymi zadaniami, wydarzeniami, zwykłymi i wyjątkowymi sprawami. Z racji swojej wszechobecności stały się też świetnym narzędziem marketingowo -reklamowym. Ciekawy kalendarz, dopracowany w szczegółach i pięknie zrobiony, będzie godnie prezentował nasze logo czy markę, a do tego przez cały rok.

Warto więc dobrze przemyśleć koncepcję firmowych kalendarzy i odpowiednio zaplanować zarówno ich realizację, jak i dystrybucję.

Chętnie podzielimy się naszym doświadczeniem i wesprzemy w realizacji Twojego pomysłu…

https://ragus.pl/#handlowy  –  marketing@ragus.pl