Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki więcej informacji

W naszych poprzednich postach w mediach społecznościowych niejednokrotnie pojawiał się termin druk strukturalny. Terminu tego próżno jednak szukać w Internecie, gdyż technologia ta nie jest szeroko dostępna.

W naszej firmie możemy ją stosować dzięki ploterowi UV Led swissQprint Nyala. Chcielibyśmy Wam powiedzieć nieco więcej o tym rodzaju druku i jego zastosowaniu.

Druk strukturalny to specjalnego rodzaju uszlachetnienie, które na powierzchni zadrukowanego medium tworzy coś na kształt efektu niejednorodnej wypukłości czy faktury. Polega na kilku lub nawet kilkunastokrotnym nanoszeniu warstw farby na podłoże wg ściśle przygotowanego pliku graficznego, który musi być specjalistycznie opracowany pod tą konkretną technologię druku i efekt, jaki pragnie się osiągnąć. Efekt ten poza tym, że jest wyczuwalny pod dotykiem dłoni, jest również widoczny, dzięki czemu przyciąga skupienie i pozwala wyróżnić określony fragment drukowanej grafiki.

Jak przygotować plik do druku strukturalnego?

Aby móc wydrukować w technologii druku strukturalnego niezbędne jest odpowiednie przygotowanie pliku przez grafika komputerowego. Jego zadaniem jest dodanie koloru spotowego do pliku, aby ploter rozpoznał, które elementy będzie drukował w strukturze. Jeśli dostajemy projekt od klienta, powinna być w projekcie uwzględniona dodatkowa maska z kolorem spotowym (podobnie jak maski na inne uszlachetnienia, np. lakier punktowy UV czy hot-stamping). Jeśli nie ma ich uwzględnionych w projekcie nasz grafik przygotuje odpowiedni plik. W celu jego przygotowania grafik współpracuje z Klientem doradzając mu i ustalając, które elementy zastosować w strukturze aby osiągnąć najlepszy efekt. Czasami przygotowanie pliku jest dość czasochłonne, wszystko bowiem zależy od ilości warstw, które będą nakładane oraz czy będą występowały gradienty. Przy prostszych projektach nie jest wymagana specjalistyczna wiedza, natomiast przy bardziej kreatywnych niezbędna jest doskonała wyobraźnia i umiejętności graficzne by przewidzieć, w jaki sposób będą drukowały się kolejne warstwy i jaki efekt końcowy uzyskamy.

Gdzie druk znajdzie zastosowanie?

Najbardziej użytecznym i znanym zastosowaniem druku strukturalnego, dającym wymierne korzyści użytkownikowi z pewnością będzie możliwość drukowania w języku Braille’a. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2016 roku wynika, że w Polsce niemal 42 tys. osób deklarowało, że nie widzi wcale. Głównie dotyczy to osób w wieku 60-69 lat (32 proc.) i 50-59 lat (20 proc), ale trzecią co do wielkości grupę mającą tę dysfunkcję stanowią dzieci do 14 roku życia. Między innymi z myślą o tej ostatniej grupie powstał innowacyjny na skalę świata projekt stworzony przez Gimnastykę Wyobraźni – specjalne książeczki wydane w języku Braille’a, zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Do ich produkcji, po przeprowadzeniu różnych testów, na różnych maszynach i w różnych drukarniach, zostaliśmy wybrani my – jako firma czyli doświadczeni, pomocni ludzie, którzy ją tworzą oraz nasza maszyna – jako najlepsza jakościowo i kosztowo.

Dzięki tej produkcji przyczyniliśmy się do pomocy dzieciom słabowidzącym i niewidom w poznawaniu świata obrazu, grafiki i kształtu za pomocą zmysłu dotyku, co niezwykle rozwija i kształtuje ich wrażenia poznawcze ze znacznie szerszej perspektywy.

Jesteśmy przekonani, że przetarte przez nas szlaki nowych możliwości rozwiną standardy edukacyjne dla niewidzących i słabowidzących. Choć należy przyznać, że dla wszystkich dzieci, jak również ich rodziców tego typu wydanie książkowe jest niezwykłym doznaniem poznawczym…

Nie tylko w przypadku osób niewidomych druk strukturalny znajdzie zastosowanie. Nieustannie rozwijamy inne ciekawe projekty, w których z powodzeniem można zastosować ten rodzaj druku. Jednym z nich jest druk dokumentów historycznych, np. aktów metrykalnych. W dzisiejszych czasach coraz łatwiej można zbudować historię własnej rodziny w oparciu o dokumenty metrykalne, które są sukcesywnie digitalizowane w ramach projektów Narodowego Archiwum Cyfrowego i Archiwów Państwowych. Dokument taki można albo samodzielnie pobrać ze strony www.szukajwarchiwach.gov.pl lub w przypadku gdyby nie był jeszcze zeskanowany zamówić go za pośrednictwem odpowiedniego Archiwum Państwowego. Taki dokument, jak również inne ważne dokumenty można wydrukować na wielorakich podłożach do grubości 5 cm, np. na drewnie, szkle, szkle akrylowym, dibondzie i powiesić w reprezentatywnym miejscu. Dzięki drukowi strukturalnemu osiągniemy wyczuwalne dotykiem pismo, jak również niespotykany efekt wizualny.

Niezwykły efekt struktury możemy również osiągnąć odwzorowując malarstwo olejne. Unikatowe obrazy z wielkich reprodukcji możemy wydrukować nie tylko na podobraziu ale na różnego rodzaju podłożach, np. deskach, płycie HDF czy dibondzie. W wyborze materiału chętnie pomożemy dostosowując go do klimatu urządzonego wnętrza. Próbkę tego co możemy osiągnąć obrazuje poniższe zdjęcie.

Z efektu druku strukturalnego możemy ponadto skorzystać w przypadku druku na medalach. To zastosowanie daje także możliwość indywidualnej personalizacji, gdyż dzięki ploterowi SwissQPrint możemy zadrukować powierzchnię medalu dowolną grafiką ze szczególnym zastosowaniem druku strukturalnego wyróżniającego medal. Jest to ciekawa alternatywa dla medali grawerowanych i z pewnością warto ją rozważyć, aby przełamać dotychczasową rutynę i schematy.

Podobnież możemy to uczynić w przypadku różnego rodzaju podziękowań drukowanych zwykle na laminatach. W naszej firmie takim niespotykanym na rynku polskim produktem jest „podziękowanie na drewnie” – podziękowanie w takim wydaniu z pewnością bardzo pozytywnie zaskoczy osobę, której chcemy je wręczyć i pozwoli zapamiętać tę chwilę na długo. Podziękowanie na drewnie można zarówno postawić na biurku, jak i powiesić na ścianie. Druk strukturalny doskonale podkreśli logo firmy, urzędu, instytucji a także podpisy osób, składających podziękowania.

Obecnie pracujemy również nad zastosowaniem druku strukturalnego do wydruku map ściennych. Będzie to wyjątkowy produkt, dzięki któremu będziemy mogli poczuć pod palcem granice administracyjne czy kontury ulic naszych miejscowości. Dodatkowo będzie możliwość personalizacji takiej mapy, np. podpisania jej właściciela, napisania dedykacji w przypadku gdyby przeznaczona była na prezent. Aktualnie testujemy i udoskonalamy produkt aby w jak najlepszy sposób spełnił swoje właściwości. Zachęcamy do polubienia profilu https://www.facebook.com/DrukarniaRAGUS/ i https://www.instagram.com/drukarniaragus/ gdzie będziemy informować o nowościach.

Przedstawiliśmy tylko niektóre z zastosowań druku strukturalnego w naszej firmie. Z pewnością się ich znajdzie znacznie więcej. Chcielibyście spróbować technologii druku strukturalnego? Macie pomysł na jego zastosowanie? Piszcie do nas na adres sekretariat@ragus.pl – zapraszamy.

Poniżej przykłady zastosowania druku strukturalnego:

  • Tabliczki znamionowe
  • Tabliczki – znakowanie wizualne pomieszczeń
  • Alfabet Braille’a
  • Dokumenty historyczne
  • Medale
  • Obrazy – struktura imituje farbę pociągniętą pędzlem
  • Magnesy – super pamiątka spersonalizowana pod wydarzenie, miejsce, okoliczność
  • Zaproszenia / Kartki okolicznościowe / Podziękowania (nie tylko z papieru)
  • Kalendarze książkowe (nadruk na okładce – możliwość personalizacji)